A jQuery első verzióját John Resig készítette 2006-ban, mindössze 22 évesen. Az első verzió az 1.0 volt, a mostani stabil verzió az 1.7.2., amit márciusban adtak ki, de már elérhető az 1.8 béta is.
Célja, hogy a fejlesztők minél gyorsabban, egyszerűbben tudják megírni a kódokat, ezt tükrözi a jQuery szlogenje is: „write less, do more”(írj kevesebbet, csinálj többet). A jQuery használatával könnyen el lehet különíteni a JavaScript-et és a HTML-t.
Mire is lehet többek között használni a jQuery-t?
- Eseménykezelés
- Az oldal módosítása futás közben
- CSS segítségével egyszerűbb animációk készítése
- Űrlapok kezelése
- Ajax kérések kezelése
Pluginek, kiegészítő könyvtárak
Bármennyire is széleskörű a jQuery tárháza, mindent nem lehet megcsinálni a segítségével. Itt jönnek képbe a kiegészítő pluginek, könyvtárak. Ezekhez mindig szükség van az alap jQuery-re, a nélkül nem működnek. Egy plugin általában egy feladat ellátásra szolgál, a könyvtár pedig több plugint gyűjt egybe. A TipTip például egy olyan plugin, ami egy elem title értékét szövegbuborékká formázva jeleníti meg. A jQuery UI és a jQWidgets pedig különböző, a felhasználói felülethez kapcsolódó függvényeket tartalmazó könyvtárak. Használatukkal megvalósítható: fogd és vidd, slider, állapotjelző, dátum kiválasztó naptár, színkeverő panel, grafikon, és még sok egyéb. Ezeken kívül sok egyéb változat is van, ezekről a hivatalos oldalon lehet találni információt.
Tömörítési változatok
A jQuery két változatban tölthető le, production vagy development. Előbbi a használatra ajánlott verzió, ez tömörített, minimalizált, a szóközök is el vannak távolítva belőle, így növelve a sebességet. A development változat tömörítetlen, jól tagolt, kommentelt változat, a továbbfejlesztésre szánt verzió, arra az esetre ha bele szeretnénk nyúlni a kódba. Mindkettő a jQuery hivatalos oldaláról tölthető le, itt hasznos segítségeket, példákkal bemutatott működést is láthatunk.
A jQuery-t ugyanúgy vehetjük használatba, mint egy egyszerű JavaScript fájlt.
<script type=’text/javascript’ src=’js/jquery-1.7.2.min.js’></script>
A következő cikkben rátérünk a gyakorlati dolgokra, bemutatjuk a működés alapjait, az egyszerűbb funkciókat.
Hivatalos oldal : http://jquery.com/
jQuery UI : http://jqueryui.com/
jQWidgets : http://www.jqwidgets.com/