Ígéretünkhöz híven a mostani cikkben a Codeigniter telepítéséről és felépítéséről fogunk néhány szót ejteni. Fontos megemlíteni, hogy a codeigniter mappa struktúra átszabása bizonyos korlátokon belül könnyen megoldható, így most a referencia nyers keretrendszerrel foglalkozunk.
Telepítés
1. Első lépés hogy, letöltjük a legfrisebb Codeigniter verziót. www.codeigniter.com
2. Feltöltjük a zip tartalmát a szerverünkre. ( localhost vagy www.server.hu )
3. Konfigurálunk kicsit
Konfigurálás
Az alapvető konfigurációs állományokat az application/config mappában találjuk. Első lépésként nézzünk bele a config.php-ba. Sok dolgunk nincs, pusztán pár sort kell módosítani.
Jelen példánkban az alábbi beállítások használata célszerű:
$config['uri_protocol'] = 'REQUEST_URI'; // az uri protocol beállítása
$config['charset'] = 'UTF-8'; // karakterkódolás beállítása
$config['encryption_key'] = 'session'; // session kódolása
$config['rewrite_short_tags'] = TRUE; // szép url támogatás
Következő lépésként, irány a database.php állomány. Itt az adatbázis kapcsolatokat tudjuk kezelni. Fontos megjegyezni hogy, a Codeigniter képes egyszerre több adatbázis kapcsolatot kényelmesen kezelni, viszont jelen példánkban a default kapcsolatot kell beállítani. A beállítások itt annyira egyértelműek hogy, nem térnénk ki rá.
Utolsó konfigurációs beállításként nyissuk meg az autoload.php fájlt. Itt azokat az elemeket tudjuk beállítani, amiket szeretnénk ha a codeigniter automatikusan betöltene. Lehetőség szerint csak a tényleg fontos helpereket és lib-eket töltsük be, ezzel is spórolva az erőforrásokkal.
$autoload['libraries'] = array('database', 'session');
$autoload['helper'] = array('url');
Ezekkel a beállításokkal az adatbázis és session könyvtárakat töltjük be, valamint az url helpert. Alapoknak bőven megfelel. Utolsó lépés gyanánt csináljunk egy egyszerű .htacces fájlt. A mod-rewrite, vagy is a szép url-ek használatához ez egy fontos lépés. A .htacces fájlt a szerver gyökerében találjuk meg (localhost/.htacces). Az alábbi tartalmat javasoljuk a példánknak megfelelően.
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule ^(.*)$ index.php/$1 [L]
Ha ezeket elvégeztük, akkor az alapokkal el is készültünk és van egy működő, nyers keretrendszerünk. Befejezésként kitérünk még kicsit a fontosabb könyvtárakra, amik kezdésként is fontosak lesznek számunkra.
Könyvtárszerkezet
-appliacations
--cache -> esetleges cache elemek
--config -> ezzel márfoglalkoztunk
--controllers -> ide kerülnek a controller elemek
--core -> saját egyedi elemek, amely az alap keret működését befolyásolják
--errors -> egyedi hibaoldalak helye
--helpers -> saját helpereink
--hooks -> hook elemek, magáról a hook fogalmáról majd később
--language -> nyelvi állományok
--libraries -> saját libek
--logs -> esetleges log fájlok, log adatok
--models -> a model elemei kerülnek id
--third_party -> mások által fejlesztett állományok
--views -> a view elemek kerülnek ide.
Jelen pillanatban csak az appliaction mappa tartalmát vázoltuk. Fejlesztés közben ritkán fordul elő, hogy ezeken a mappákon kívül kellene tevékenykedni, jelen példánkban sem érintjük lényegesen az úgynevezett core állományokat.
A mappák felépítésén megfigyelhettük az MVC felépítést is. Ismételten megjegyzendő hogy, a Codeigniter MVC alapokon nyugszik, így aki nincs tisztában az MVC alapjaival, annak érdemes átnézni.
Összegzés
Most már van egy nyers Codeigniter keretrendszerünk. Nincs más hátra mint belekezdeni egy alkalmazás fejlesztésébe. A következő cikk egy egyszerű alkalmazás elkészítésével fog foglalkozni.